Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Poprawa zdolności kredytowej

Poprawa zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to parametr będący jednym z najważniejszych czynników decydujących o skuteczności uzyskania kredytu. Jednocześnie, w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie obniżająca się przeciętna zdolność kredytowa Polaków znacząco ograniczyła dostępność kredytów. W niniejszym poradniku podpowiadamy jak zwiększyć zdolność kredytową i poprawić skuteczność starań o kredyt.

Likwidacja kart kredytowych

Karty kredytowe są znaczącym czynnikiem obniżającym zdolność kredytową. O ich wpływie na zdolność decyduje nie tylko liczba kart kredytowych w posiadaniu potencjalnego kredytobiorcy, ale przede wszystkim sumaryczna wielkość limitów kredytowych ustanowionych na kartach kredytowych. Przez wnioskowaniem o kredyt, zwłaszcza kredyt hipoteczny na dużą kwotę zlikwiduj wszystkie posiadane przez siebie karty kredytowe.

Zamknięcie limitów debetowych

Podobnie jak likwidacja rachunku na karcie kredytowej, tak zamknięcie limitu debetowego na rachunku bieżącym pozwala na efektywne podwyższenie zdolności kredytowej. Kwota podwyższenia zdolności kredytowej będzie zbliżona do tej uzyskanej w wyniku zamknięcia karty kredytowej.

Wcześniejsza spłata posiadanych kredytów

Jeżeli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub kredytu samochodowego na dużą kwotę, a jednocześnie posiadasz jeszcze nie do końca spłacone kredyty gotówkowe rozważ wcześniejszą ich spłatę. Pozwoli Ci to podwyższyć zdolność kredytową o kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od wysokości zadłużenia pozostałego do spłacenia wa w konsekwencji także w zależności od wysokości spłacanych rat kredytu gotówkowego.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Jeżeli Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, a nie masz możliwości realizacji wymienionych wcześniej rozwiązań, możesz wydłużyć okres kredytowania. pamiętaj jednak, że w myśl Rekomendacji S wydanej przez KNF maksymalny okres spłaty kredytu uwzględniany przy obliczaniu zdolności kredytowej wynosi 30 lat . Tak więc ta strategia ma rację bytu, jeżeli do tej pory rozpatrywałeś zaciągnięcie kredytu na okres krótszy niż 30 lat.
(źródło: Kred.pl)

Oblicz swoją zdolność kredytową

W innym miejscu serwisu publikujemy kalkulator zdolności kredytowej, za pomocą którego możesz szybko obliczyć swoją przybliżoną zdolność kredytową. Ponadto dzięki rozbiciu kalkulatora na kilka składowych dotyczących wydatków, będziesz mógł przeprowadzić symulację, dzięki której sprawdzisz, jak zmniejszanie parametrów związanych z wydatkami wpłynie na podwyższenie Twojej zdolności kredytowej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki sposób podwyższania zdolności kredytowej będzie w Twoim przypadku najskuteczniejszy.

O zdolności kredytowej piszemy także na następujących stronach: